Je tu MÁJ, LÁSKY ČAS, a s ním aj znovu naša obľúbená výzva

LÁSKA KVITNE V KAŽDOM VEKU

V období medzi 1.5. – 31.5.2023 máte opäť možnosť potešiť srdcia mnohých seniorov. Stačí, ak z lásky vytvoríte niečo jedinečné: nádhernú, ručne robenú pohľadnicu s neutrálnym oslovením, a zanesiete, alebo zašlete ju do Vami vybraného zariadenia pre seniorov z nášho zoznamu, alebo osamelému seniorovi vo Vašom okolí. Kreativite sa medze nekladú, zapojte deti, fantáziu a skúste do pohľadnice zachytiť aj kúsok svojho srdca. Motívom výzvy sú KVETY,  a preto je ideálne k pohľadnici pripojiť KVETY AKÉHOKOĽVEK DRUHU. Premeňme tak spolu smutné izby našich seniorov na rozkvitnuté jarné lúky plné kvetov.

Neutrálne oslovenie

Vyhnite sa pomenovaniu babička/deduško a používajte univerzálne oslovenie.

Zapojte fantáziu

Vaše originálny výtvory následne zdieľajte s nami v skupine, nech sa môžme vzájomne inšpirovať.

Motívom sú kvety

Môžete priložiť kvety akéhokoľvek druhu (sadeničky, črepníkové, rezané, umelé, vyšívané…).

Pohľadnicu pošlite do ľubovoľného domova dôchodcov z nášho zoznamu, alebo podarujte osamelému seniorovi vo Vašom okolí a následne vyplňte počítadlo pohľadníc, ktoré nájdete nižšie

Pomôžte nám dostať sa do povedomia ľudí. Vylepte náš plagát na Vašom pracovisku alebo napr. v lokálnych potravinách!

Stiahnite si a zdieľajte náš leták!

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Vaše otázky naše odpovede

Môžem Vás podporiť aj finančne? Nestíham prichystať pohľadnicu, ale páči sa mi táto myšlienka.

Organizovanie našich výziev v momentálnom rozsahu je už nielen časovo, ale aj finančne náročné. 3 roky sme naše zbierky organizovali bez akejkoľvek finančnej pomoci, prakticky s nulovým rozpočtom, len spoliehajúc sa na dobročinnosť našich dobrovoľníkov a darcov. To však prestávalo byť únosné, preto sme v novembri 2021 založili občianske združenie Koľko Lásky o.z. pod ktorého záštitou robíme všetko preto, aby sme pre naše zbierky zabezpečili aspoň najnutnejší rozpočet z dotačných
schém a z dobrovoľných príspevkov dobrosrdečných ľudí. Bez toho by sme nemohli v našich výzvach v takýchto rozmeroch pokračovať.

Ak ste sa rozhodli podporiť naše občianske združenie ľubovoľnou čiastkou, srdečne Vám ďakujeme.

Naše bankové spojenie je IBAN: SK60 0900 0000 0051 8596 5310

Majiteľ účtu: Koľko Lásky o.z.

Do poznámky prosíme uviesť ‚dar‘ alebo ‚príspevok’. Všetky prostriedky použijeme v
súlade so stanovami na organizačnú podporu našich výziev. Ročne potešíme v priemere cca. 70 000 seniorov na celom Slovensku.

Môžem poslať pohľadnicu kamkoľvek? Prečo len do Vami uvedených zariadení?

Zariadenia na našom zozname boli kontaktované našimi dobrovoľníkmi a dostali od nás inštrukcie na zapojenie sa do výzvy ,,Máj, lásky čas – Láska kvitne v každom veku“. Nie každý domov má kapacitne možnosť spracovať nával zásielok, a preto prosíme rešpektujte náš zoznam. Budeme radi ak sa budúci rok zapojí ešte viac zariadení, no pre zahájenie úspešného druhého ročníka je dôležité dodržiavať určité pravidlá výzvy. Zoznam domovov budeme priebežne aktualizovať podľa potreby a zaplnenosti.

Prečo máme priložiť práve kvety a aké kvety?

Motívom tohtoročnej výzvy sú kvety. Prosíme Vás, aby ste spolu s pohľadnicou zaslali, alebo najlepšie zaniesli do zariadení kvety v akejkoľvek podobe. Je jar, naši starkí sú najradšej vonku v záhradách svojich zariadení a vo svojom voľnom čase sa veľmi radi starajú o malé sadeničky a polievajú kvetinky. Samozrejme kvety môžu byť aj rezané, črepníkové, umelé, vyšívané, háčkované, medovníkové…. Akékoľvek kvetinky, ktoré na chvíľu navodia pocit jari a nádhernej rozkvitnutej lúky. 

Načo funguje online počítadlo pohľadníc a kvetov?

Toto počítadlo funguje na to, aby sme videli, ak niekde budú pohľadnice chýbať. Potom vyzveme ľudí zasielať pohľadnice už len konkrétnym zariadeniam, kde je málo. 

Môžem pohľadnice a kvety zaniesť aj osobne?

Posledné roky nám epidemologická situácia skomplikovala možnosti, avšak s uvoľnením opatrení je aktuálne dostupná aj možnosť návštev sociálnych zariadení. Preto je najlepšie vybraný domov seniorov kontaktovať dopredu, zistiť či im vyhovuje osobná návšteva a podľa dohody s nimi môžete svoje pohľadnice a kvety odovzdať aj osobne. V prípade však, že chcete potešiť niekoho osobne, pohľadnice a kvety môžete zaniesť aj osamelému seniorovi vo Vašom okolí a zažijete ich krásnu reakciu sami. 🙂

Môžem poslať pohľadnice aj do iného zariadenia ako je uvedené na zozname?

V prvom rade Vás prosíme, aby ste si vybrali zariadenie z nášho potvrdeného zoznamu. Nechceme uvádzať zariadenia, ktoré vopred nepotvrdili súhlas s účasťou a nedostali od nás inštrukcie. Nie každé zariadenie stojí o masový nával v ich poštovej schránke. 😊 Ak sa ale niekto rozhodne pre iné zariadenie a bude ich chcieť potešiť svojou pohľadnicou z lásky, tak v malom množstve sa určite nenahnevajú.

Môžem uviesť aj svoju spätnú adresu na pohľadnicu?

Nikomu nezakazujeme uvádzať svoju spätnú adresu, pre prípad že by adresát chcel na pohľadnicu odpísať. Je však veľmi veľa seniorov v zariadeniach, ktorí nemajú možnosť odpísať, a preto sa pripravte aj na to, že odpoveď nedostanete. Môže to byť z rôznych dôvodov, napr. daný človek už neudrží pero, alebo nevie ako podať obálku s odpoveďou, je ležiaci pacient atď.

Môžem dať do obálky aj darček?

V minuloročnej výzve sme Vás prosili, aby ste k pohľadniciam prikladali aj malý darček, avšak pre tento rok sme zmenili pravidlá a vyzývame Vás aby ste spolu s pohľadnicou zaslali do zariadení kvety v akejkoľvek podobe. Je jar, naši starkí sú najradšej vonku v záhradách svojich zariadení a vo svojom voľnom čase sa veľmi radi starajú o malé sadeničky a polievajú kvetinky. Samozrejme kvety môžu byť aj rezané, črepníkové, umelé, vyšívané, háčkované, medovníkové…. Akékoľvek kvetinky, ktoré na chvíľu navodia pocit jari a nádhernej rozkvitnutej lúky. 

Je potrebné nájsť kontaktnú osobu?

Pre našu májovú výzvu nie je potrebné zapájať kontaktné osoby, a preto svoje pohľadnice a kvety môžete priamo zaslať alebo zaniesť do Vami vybraného domova dôchodcov z nášho zoznamu zapojených zariadení. V týchto zariadeniach o našej výzve vedia a tešia sa na pohľadnice aj kvetinky. 

Prečo takéto online počítadlo nemôže byť aplikované aj pri krabičkách?

Vianočné krabičky lásky sú pre starkých niečo ako malý zázrak. Keď ich otvoríte tak Vás ohúria tým, čo všetko v sebe ukrývajú, aké sú všetky krásne. My totiž na to dohliadame aby boli a všetky prostredníctvom našich koordinátorov skontrolujeme. Nemôžme dopustiť aby si niekto v krabičke našiel kilové vrecko cestovín, veľkonočné sladkosti po záruke, opotrebované oblečenie, použitú drogériu alebo plesnivé medovníčky. Aj také sa približne v 10% prípadoch stáva a preto každá jedna musí byť skontrolovaná. Veríme, že pri pohľadniciach a drobnom darčeku sa môžeme spoľahnúť, že toto riziko odpadá a teda aj nutnosť kontroly. 

Nenašli ste odpoveď?

Napíšte nám! info@kolkolasky.sk