O nás v skratke

Iniciátorkou myšlienky potešiť osamelých seniorov na Slovensku vianočnými darčekmi bola Janka Galatová, ktorá založila skupinu na Facebook a oslovila svojich známych, aby sa zapojili do zbierky darčekov pre seniorov v domovoch dôchodcov. Do zbierky sa rozhodla aktívne zapojiť aj Silvia Slobodová a niekoľko ďalších kontaktných osôb, vďaka ktorým sa v prvom roku podarilo vyzbierať namiesto plánovaných 30 až 800 balíkov. Druhý ročník sa rozrástol do celoslovenskej výzvy a podarilo sa nám osloviť a zapojiť vyše 100 kontaktných osôb, vďaka ktorým sme celkovo vyzbierali viac ako 22 000 balíčkov  a skrášlili tak Vianoce seniorom vo vyše 300 zariadeniach po celom Slovensku. Náš tretí ročník zbierky je poznačený pandémiou, starkí sú v domovoch mnohokrát bez povolených návštev, a preto pocit, že nie sú sami ani v týchto ťažkých časoch potrebujú o to viac. Nevzdávame sa a zbierku sme sa rozhodli zrealizovať aj napriek zvýšeným hygienickým požiadavkám, aby sme ochránili zdravie našich kontaktných osôb a ich rodín, ale aj zdravie pracovníkov a seniorov v zariadeniach.

Potešme čo najviac starkých, ktorí najmä v týchto časoch potrebujú lásku a pozornosť. Keďže odovzdávanie krabíc v sprievode programu a ďalších ľudí tento rok nie je možné, vyzývame čo najviac ľudí, aby do svojich krabíc pridali aj zo srdca napísaný pozdrav, list, fotky príp. aj obálku so známkou, aby starkí mohli odpísať.

 

Prajeme Vám krásne vianočné sviatky v kruhu najbližších a ďakujeme že ste sa rozhodli zapojiť do našej zbierky! Robíme ju s láskou,

Janka & Silvia

Video o našej zbierke

Dlhšia verzia O Nás slovami Janky Galatovej (písané 25.12.2019)

AKO NÁŠ PROJEKT ZAČAL A AKO BY SME CHCELI, ABY POKRAČOVAL. Začal sa  vlastne úplne nečakane a neplánovane. Nepripravene, spontánne. No o to krajšie. ♥️ Po štúdiu a pracovných skúsenostiach v Prahe som sa po 9 rokoch presunula pracovne do Rakúska. Presťahovala som sa tam, aby som bola bližšie k mojej mamine, ktorej bola po mojej promócii diagnostikovaná rakovina kostnej drene a aby som mohla za ňou každý víkend jazdiť a byť čo najviac pri nej.

Raz večer som sa neďaleko Viedne vracala z práce domov a videla malé dievčatko ako nesie krabicu ku kostolu. ⛪ Bola to krabica od topánok a z nej trčala plyšová hračka. Na krabici bola veľká mašľa a išlo zjavne o darček. Nevenovala som tomu vtedy veľa pozornosti, ale ako som nedávno zistila, mohlo sa jednať o zbierku hračiek a potrieb pre deti zo sociálne slabších rodín do Rumunska pod názvom projektu ,,Samaritan´s Purse“. Na Slovensku ho môžete nájsť pod názvom Operácia Vianočné dieťa. Budeme radi, keď ho podporíte. Z tohto a ďalších niekoľko ,, Shoebox Appeal“ svetových projektov nás inšpirovala krabica od topánok, ktorá sa mi vynorila v mysli o 2 roky neskôr keď prišiel nápad urobiť zbierku pre seniorov.

Potom ako som nastúpila na materskú dovolenku a presťahovala sa z Rakúska do Novej Dedinky kúsok od Bratislavy, premýšľala som stále viac, ako by som využila voľný čas, ktorý mi materská dovolenka umožňovala. Potrebovala som si predovšetkým zamestnať myseľ pretože so zhoršeným zdravotným stavom maminy som prežívala v tom čase veľmi ťažké dni. Nevedela som jej nijak pomôcť, len sa prizerať ako mi choroba berie najmilovanejšiu osobu v mojom živote, ako trpí a neviem jej pomôcť. Bolo to na zbláznenie!

Návštevy v nemocnici sa stali na dennom poriadku. A práve tam ma napadlo, že moja pomoc vo voľnom čase bude určite smerovať opusteným seniorom. Im totiž smeruje na Slovensku najmenej pomoci. Často s maminkou na izbe ležali starí ľudia, privezení z doliečovacich ústavov a z domovov pre seniorov. Títo ľudia zväčša počas celých týždňov v čase návštevných hodín nemali ani jednu návštevu! Bolo mi z toho veľmi smutno. Smutne ležali v posteliach a pozerali von oknom alebo ma požiadali, či im nepodám vodu. Keď sme mamine priniesli niečo napečené, tak sme ich väčšinou ponúkli a ony si vďačne vzali. Trhalo mi to srdce ako sa potešili jednému koláčiku. Nemali na stolíku žiadne pomaranče, džúsiky či iné darčeky od rodiny ako ľudia, ktorých navštevovali blízki.

V polovici novembra roku 2018 sa mi opäť vynorila v pamäti spomínaná krabica od topánok. Zadala som do vyhľadávača či niečo také existuje na Slovensku zamerané na seniorov. No nenašla som nič konkrétne. Vytvorila som preto hneď na Facebooku skupinu ,, Naplň krabicu a vyčar úsmev“ a pozvala svojich priateľov. Cieľ bol jednoznačný. Naplniť 30 krabíc od topánok milými pozornosťami ( sladké/slané, káva/čaj, šál/rukavice a niečo milé k tomu). Vyzvala som priateľov, aby mi ich pomohli naplniť a ja ich v decembri odnesiem do Domova Dôchodcov v Senci pre tých, ktorí už nemajú žiadnu rodinu, žiadne návštevy a teda žiadny darček od nikoho nečakajú.

Na moje prekvapenie sa táto výzva v okolí Senca začala šíriť veľmi rýchlo. Ľudia pribúdali a chceli pomôcť. Bolo to krásne a dojemné. Najprv ma oslovila Veronika Slneková a ponúkla sa, že mi pomôže a zozbiera krabičky u nich v Bernolákove. To bola pre mňa vtedy veľká pomoc pretože som s 9-mesačným synom nestíhala krabice vyzdvihovať. Nestíhala som ani reagovať na všetky správy ktoré mi chodili. Nemala som v tom čase systém a nebola pripravená na takú ohromnú odozvu a toľko lásky, ktorú ľudia prejavili, pretože som chcela naplniť pôvodne malé množstvo krabíc. Vtedy ma ako zázrakom v noci oslovila Silvia Slobodová, že by mi veľmi chcela pomôcť. Do hodiny som mala v schránke plagát ,,Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok“.

Stretnutím Sisy nabrala moja túžba potešiť seniorov aj reálne kontúry. Dodnes som vďačná za to, že ma vtedy oslovila. Stala sa mojim druhým krídlom. Dala v tej chvíli bokom jej prácu a ponorila sa do projektu naplno so mnou. Vytvorili sme spolu fungujúci systém a rok 2018 sme úspešne zakončili poslednou odovzdanou krabicou deň pred štedrým dňom a vyzbierali celkom 688 darčekov! Veľkou mierou nám vtedy prispela aj pani Erika Slamková z Bánoviec nad Bebravou, ktorá v rámci nášho projektu pokryla celý okres môjho rodného mesta. A pokrývala ho skvele i v roku 2019. Minulý rok sme zbierali aj veci v taškách a v nezabalených krabičkách. Viac ako 40 hodín sme krabice potom museli baliť preto tento rok boli pokyny dané jasnejšie a prísnejšie. 🙂

I po roku, keď si spomíname na prvé odovzdávania krabíc v jednotlivých domovov, máme stále zimomriavky. Tá vďačnosť v očiach a tiché skromné ,,Ďakujem“, na to sa nedá zabudnúť. Donekonečna by sme ďakovali všetkým dobrým ľuďom, ktorí sa minulý a tento rok zapojili a naplnili krabice od topánok nielen sladkosťami, kozmetikou a novým šálom ale predovšetkým veľkou láskou, citom a ľudskosťou.

Tieto krabičky 🎁🎁 spájajú ľudí z celého Slovenska a ukazujú to veľké dobro, ktoré v ľuďoch je. Mnohí starí ľudia nemohli uveriť, že ten darček je pre nich a je nezištným darom. Smiali sa srdečne a tešili sa. Jeden pán sa po otvorení krabice dokonca rozplakal lebo v nej našiel papuče, ktoré sa mu v ten deň rozpadli a ktoré mu boli ako uliate. Akýsi vianočný zázrak zariadil, že práve on dostal krabicu s jedinými papučami v nich. Tento rok bolo odovzdávanie pre mňa veľmi ťažké pretože mamina pred 4 mesiacmi zomrela. 🙁 A tak i tento rok mi opäť projekt pomohol sa nezblázniť myšlienkami. Nestíhala som myslieť. Opäť sme neboli pripravení na taký záujem ako nastal. O to vďačnejší mu sme.

V roku 2019 sme sa po dohode so Silviou rozhodli podporiť seniorov po celom Slovensku. Vytvorili sme sieť 100 kontaktných osôb, ktoré fungovali priam fantasticky. Zbierali krabičky a rozdávali lásku z plných síl a so všetkou svojou energiou popri práci a rodinách a my sme im veľmi veľmi vďačné! Dúfam, že budeme mať príležitosť každú jednu spoznať a stretnúť i osobne. Každá KO pocítila pocit radosti, keď krabičky rozdávala a neľutovala ani minútu , ktorú do toho investovala.

Tento rok sme zbierali krabičky nielen od topánok ale aj krásne darčekové krabice plné krásnych vecí a lásky. Bolo ich nakoniec 22 064 ks!! Mali sme manuál ako ich správne naplniť a už teraz vieme čo ďalšie chceme vylepšovať. Máme plány o ktoré sa s Vami budeme postupne deliť. Bude pár zmien a zároveň ponecháme čo fungovalo. Počas roka by sme radi využili túto vzniknutú sieť KO a 3x v roku ich poprosiť aby zistili čo v jednotlivých domovoch aktuálne chýba a aby dali výzvu sem Vám do skupiny, čo Vy samy môžete do daného DD priniesť a ako pomôcť.

Naše darčeky 🎁🎁 budú opäť na Vianoce 🎄 ale počas roka by sme radi vyzvali Vás všetkých k návšteve domova pri rôznych príležitostiach ( napr. Veľká noc, Deň detí, Deň seniorov) prípadne k zaslaniu pohľadníc a prianí do domovov.

Ďakujeme za Vás a Vašu lásku! ♥️

JANKA