TERAPEUTICKÉ BÁBIKY

Pre láskyplné spomienky

AKO FUNGUJE REMINISENČNÁ TERAPIA?

Hlavné benefity

Využitie bábik, čo sa tiež nazýva bábikoterapiou, poskytuje ľuďom s Alzheimerovou chorobou a stareckou demenciou príležitosť interakcie s realisticky vyzerajúcou bábikou, ktorá reflektuje pacientom pocit, že sa jedná o živé dieťa spôsobom, ktorý je pre nich terapeutický.

Terapeutické bábiky môžu byť vyrobené tak, aby simulovali pocit skutočného dieťaťa a niektoré, tie drahšie, môžu mať dokonca simulované dýchanie alebo tlkot srdca. To všetko vie byť upokojujúce pre ľudí, ktorým chýba fyzická prítomnosť ich dieťaťa, a môže im to pomôcť cítiť sa viac uzemnení a prepojení. Držanie bábiky alebo plyšového zvieraťa, ako je mačka alebo pes, môže byť obzvlášť užitočné pre ľudí, ktorí sú uzavretí, nepokojní, utrápení alebo úzkostliví, čím sa zlepšuje ich pocit pohody a schopnosť komunikovať. Pocit držania bábiky alebo hračkárskeho zvieratka môže byť silno upokojujúci. Mohlo by im to pripomínať časy, keď mali malé deti alebo vlastného domáceho maznáčika.

Zmiernenie agresie

Znižuje prejavy agresivity, nepokoja, zmätenosti, nespavosti, apatie a bezcieľneho putovania.

Zlepšenie verbality

Zlepšuje verbalitu a pomáha vyjadriť svoje pocity a emócie navonok. Dáva pocit dôležitosti, bezpečnosti a komfortu

Aktivizácia mozgu

Prostredníctvom spomienok aktivuje bunky v mozgu, ktoré už dlhší čas nepracovali a dodá nový impulz do života

Z našich spoluprác

Ďakujeme Nadácii Henkel, Lekárniam Dr.Max a Nadačnému fondu PWC ako aj všetkým indiviuálnym darcom za podporu nášho dlhodobého projektu Terapeutické bábiky pre láskyplné spomienky.

PRIDAJTE SA K NÁM

Pomáhajme spolu

Výzva Terapeutické bábiky pre láskyplné spomienky je dlhodobý projekt, ktorý realizujeme počas celého roku. Zapájame do nej firemných aj vlastných dobrovoľníkov a bez finančnej pomoci či už od firiem, nadácií, individuálnych darcov, alebo dotácií by sme ju nemohli dlhodobo úspešne realizovať. V roku 2024 sme už umiestnili vyše 80 bábik, avšak na našom zozname čakajúcich zariadení máme ešte mnoho inštitúcií, ktorých klienti čakajú na takéto pomôcky. Budeme preto radi ak nám pomôžete finančne a prispejete na kúpu bábiky. 

Náklady na odovzdávku jednej bábiky máme na úrovni 150 Eur, avšak poteší nás naozaj ľubovoľná čiastka na ich kúpu. Vopred veľmi pekne ďakujeme!

SKÚSENOSTI ZO ZARIADENÍ

Spätné väzby

V jedno slnečné dopoludnie nás v zariadení DOMUS BENE – DOM DOBRA, o.z potešili svojou návštevou Janka Galátová a Silvia Paludová z Koľko Lásky o.z. Neprišli len tak, ale priniesli nám bábiku Reborn – realistické bábätko. Naši seniori najprv netušili, čo sa deje, o to väčšie bolo ich prekvapenie, keď bábiku zbadali. Bábika predstavuje pre seniora spojenie s jeho minulosťou, keď boli mladí alebo mali vlastné deti a tak sa im v mozgu aktivujú či obnovujú bunky. Vďaka bábike senior dokáže ľahšie vyjadriť svoje pocity a emócie.Hmatové a zmyslové zážitky vďaka bábike prinášajú pocit komfortu a bezpečia…. a mnoho ďalších benefitov. Ďakujeme Janke, Silvii a poslancom z Novej Dedinky za tento dar.🎁

Domus Bene - Dom Dobra, o.z.

ĎAKUJEME! Od včera máme aj my našu vlastnú terapeutickú bábiku. Prišla k nám až zo Španielska a podľa jej „rodného listu“ sa volá Lea. Musíme sa o ňu dobre postarať, pretože s mierami 1,3kg a 40cm je to taký náš realistický milý nedonosenec. A niektoré naše zručné dámy už pre ňu začali chystať štrikovanú výbavičku na zimu. Nikoho nepresviedčame, že je živá. Nech si v nej každý nájde to, čo potrebuje alebo čo chce. My sme vďaka nej a vďaka dobrým ľuďom z Koľko Lásky o.z. rozšírili našu ponuku terapií pozitívnymi emóciami a spomienkami…

Nitrava ZSS Nitra

Marec v našom zariadení začal radostnou správou. Vďaka Koľko Lásky o.z. , pani PhDr. Martine Feňušovej a vedeniu Dr. Max sme boli obdarovaní Reborn bábikou pre našich seniorov s Alzheimerovou chorobou. Táto bábika terapeuticky pôsobí na uvoľnenie emócií, zníženie nervozity, udržanie pozornosti, udržanie sociálnych vzťahov, podporuje aktívny pohyb a mnoho ďalšieho. Vďaka za výber nášho zariadenia v obdarovaní Reborn bábikou je neopísateľná. 😍

Preberanie Reborn bábiky sa nezaobišlo bez sĺz a radosti našich senioriek. Od tohto dňa si bábiku Alenku striedajú v starostlivosti a tešia sa novému prírastku do komunity. Ešte raz Vám veľmi pekne ďakujeme.

Gabriela n.o. Prešov

Úprimné a srdečné ďakujem chceme vyjadriť anonymmej darkyni, ktorá prostredníctvom projektu ,,terapeutické bábiky“ organizovaným Koľko Lásky o.z. zakúpila pre našich obyvateĺov terapeutickú bábiku. Bábiku nám priamo v zariadení odovzdala pani Evka Škorváneková – zástupca Koľko Lásky o.z. pre región Brezno a Horehronie. Hneď sme jej dali meno Terezka. Bábikoterapia má pre ľudí s Alzheimerovou chorobou nenahraditeľný význam: zmierniť osamelosť, oživia spomienky na život v mladosti, naplnia potrebu zodpovednosti a dôležitosti. Pomáhajú zlepšiť komunikáciu, vyjadriť pocity, prinášajú pocit komfortu a bezpečia. Z našej Terezky máme veľkú radosť všetci. Anonymnej darkyni, Evke a celému kolektívu Koľko Lásky o.z. z celého srdca ďakujeme a prajeme hlavne veľa zdravia, lásky a harmónie.

 

Zariadenie sociálnych služieb Tereza