V OBDOBÍ OD 23.11.2022 do 5.12.2022 ZBIERAME UŽ PIATY KRÁT

KRABIČKY PLNÉ LÁSKY

Potešme i tieto Vianoce seniorov po celom Slovensku darčekom, ktorý zahreje pri srdci Vás aj ich! Naplňte krabicu od topánok maličkosťami, ktoré potešia osamelých seniorov. Často je to jediný darček, ktorý dostanú, preto do krabice nezabudnite vložiť aj kúsok svojho srdca! Mali by obsahovať z každého trošku:

Niečo sladké

keksík, perníčky, cukríky, DIA sladkosti, ovocné detské taštičky…

Niečo slané

tyčinky, slané kekse, praclíky, kukuričné chrumky, krekry…

Niečo teplé

káva, ovocný čaj, cappuccino, horúca čokoláda, bylinný čaj…

Niečo mäkké

teplé ponožky, papučky, rukavice, čiapka, šál, uteráčik…

Niečo voňavé

sprchový gél, telové mlieko, krém na ruky, balzam na pery, parfém…

Niečo na zábavu

krížovky, dobrá kniha, kresbičky od detí, pozdrav, medovník, pohladnica…

Niečo zo srdca

ručne kreslená pohľadnica, plyšový macko, soška anjelika, šálka, vianočná dekorácia

Zabaľte zvlášť spodok a vrch krabice (aby sa dala skontrolovať) a odovzdajte medzi 19.11. a 2.12. Vami vybranej KONTAKTNEJ OSOBE

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Vaše otázky, naše odpovede

Kde môžem odovzdať môj balíček?

Nájdite si kontaktnú osobu zo zoznamu najbližšie k Vám a dohodnite sa s ňou. Ak KO nie je blízko k Vám, môžete svoju krabičku poslať poštou Vami vybranej KO.

Dokedy prebieha zbierka?

Zbierka pre rok 2022 prebieha od 23.11. do 5.12.2022. Nájdite si kontaktnú osobu zo zoznamu zberných miest a dohodnite si postup odovzdania. Avšak nie každá kont.osoba zbiera do konca zbierky z kapacitných dôvodov, preto si nenechávajte odovzdávanie na poslednú chvíľu.

Prečo treba baliť zvlášť vrch a spodok?

Z bezpečnostných dôvodov balíčky kontrolujeme a prípadne aj prerábame, aby boli rovnomerné a podľa našich štandardov. Starí ľudia sú ako deti, porovnávajú si balíčky. Taktiež dopĺňame kresby a pozdravy od detí, ktoré nám venujú školy alebo iné sponzorské dary (krížovky, drogérie, šperky, a pod.) Snažíme sa nijakým spôsobom nepoškodiť ‚dušu‘ balíčka, ktorý bol správne pripravený podľa našich inštrukcií, avšak každoročne vyselektujeme cca 10% balíčkov, ktoré majú nevhodný obsah (najmä alkohol, sviečky, depresívne knihy, staré/obnosené kusy oblečenia, zaprášené sošky, potraviny po expirácii atď.)

Môžem svoju krabičku priamo zaniesť do domova?

Naša zbierka prebieha už piaty rok a všetky nami odovzdané krabičky prechádzajú kontrolou u kontaktnej osoby, aby spĺňali naše kritériá a štandardy. Neumožňujeme krabičky odovzdávať priamo v zariadeniach, pretože personál nemá kapacitu balíčky evidovať, kontrolovať, ani dopĺňať. V zbierke by nastal chaos, nemali by sme prehľad o počtoch a mohlo by sa stať, že sa do domova dostane cez takúto krabičku aj nevhodný obsah. Každým rokom cca 10% krabičiek je nevhodných, a tie selektujeme kontrolou.

Kto stojí za touto zbierkou?

Ing. Jana Galatová a Mgr. Silvia Slobodová založili zbierku ,,Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok,, v novembri 2018 a v roku 2022 ju už piaty rok organizujú. Pred rokom založili občianske združenie Koľko Lásky, ktoré dnes túto zbierku plne zastrešuje. Súčasťou o.z. je 250 dobrovoľníkov z celého územia SR, ktorí krabičky zbierajú vo vyše 320 obciach a mestách na viac ako 600 rôznych zberných miestach. Na to, aby zbierka mohla naďalej pokračovať v rozmeroch, na ktoré sa prirodzene rozrástla, občianske združenie Koľko Lásky už potrebuje finančnú podporu darcov (príspevky fyzických aj právnických osôb, dotácie). V roku 2021 nás ako prvá finančne podporila firma Cargo Partners, a v aktuálnom roku zbierku finančne podporila Nadácia SPP a dotácie zo schémy Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, o ktoré sa nám podarilo úspešne zažiadať. Tieto príspevky nám umožňujú pokryť aspoň čiastočne naše náklady a náklady našich dobrovoľníkov a najzákladnejší chod zbierky (zaškolenie dobrovoľníkov, čiastočná refundácia pohonných hmôt, tlačoviny, letáky, nákup chýbajúcich darčekov do krabičiek, poštovné, grafické služby a iné).

Môžem do krabičky dať vitamíny, šumivé tabletky a pod.?

Lieky a vitamíny na pokyn zariadení väčšinou z krabíc pri kontrole vyberáme a darujeme ich zvlášť zariadeniu. Niektorí starkí berú rôzne lieky a vitamíny nemusia byť pre nich vhodný darček, príp. si ich môžu aj pomýliť s cukríkmi.

Mám spraviť balíček pre muža alebo ženu?

Každá kontaktná osoba má uvedené pre aké zariadenie prioritne zbiera baličky a vedie si evidenciu, koľko balíčkov potrebuje pre mužov a koľko pre ženy. Najlepšie je spýtať sa KO aké balíky ešte potrebuje.

Môžem sa zúčastniť odovzdania?

Bohužiaľ nám posledné roky epidemiologická situácia skomplikovala možnosti. Tento rok sa preto budeme snažiť byť prítomní na odovzdávke v čo najviac zariadeniach. Informujte sa o možnosti zúčastniť sa odovzdania u svojej KO, každá pomocná ruka sa nám zíde, avšak kapacity pri odovzdávkach sú obmedzené. Ak sa Vám nepodarí zúčastniť sa, môžete do krabice vložiť aj list príp. obálku s Vašou adresou a známkou, aby Vám mohli odpísať a poďakovať sa za darček. Nie všetci starkí však vedia držať pero a môže sa stať že odpoveď nedostanete.

Čo do krabice nepatrí?

 • Používaná kozmetika, drogéria alebo viditeľne nosené oblečenie
 • Otvorené potraviny alebo potraviny po záručnej dobe
 • Čerstvé ovocie a čerstvé potraviny (často sa pokazia kým je krabička odovzdaná)
 • Trvanlivé potraviny vhodné na tepelnú úpravu (napr. cestoviny, polievky, fazuľa, horčica, veci do mikrovlnky atď.)
 • Príliš veľké veci, ktoré zaberú veľkú časť krabice (napr. veľká krabica džúsu, veľké balenie papierových vreckoviek/ toal. papiera, veľká plyšová hračka)
 • Špecifický kus oblečenia (tepláky, sveter, pyžamo- ťažko trafiť veľkosť, keď neviete kto krabičku dostane)
 • Sviečky, zapaľovače, čistiace prostriedky
 • Lieky, alkohol
 • Šumivé rozpustné tablety do vody a rôzne vitamínové doplnky (nepoznáte zdravotný stav náhodného príjemcu, mohli by si ich pomýliť s cukríkmi)
 • Nebezpečné predmety (napr. ostré nožničky, pilníky, vreckový nožík atď.)
 • Zbytočnosti, ktoré Vám doma zavadzajú (napr. rôzne staré sošky, staré dekorácie, staré knihy nezaujímavého alebo pesimistického či hororového obsahu atď.)
 • Nezabalené krabičky vianočným papierom alebo zabalené krabičky vcelku ( nezabalený vrch a spodok zvlášť)
 • Obsahovo nevyvážené krabičky ( plná krabička len jedného kusu oblečenia, plná krabička len čajov alebo priveľa sladkostí či kozmetiky)
 • Mašle a stuhy na vrchu krabice (s krabičkami sa potom zle manipuluje a zle sa ukladajú na seba v obmedzenom priestore našich dobrovoľníkov)
 • Peniaze alebo iné hodnotné veci
 • Prosíme, nepoužívať príliš malé krabice z detských topánok alebo naopak priveľké krabice od dámskych čižiem. Najlepší by bol štandardný rozmer aby mali starkí približne rovnaké množstvo nádielky.

Ako sa môžem stať kontaktnou osobou - v mojom bydlisku nikoho nemáte?

Každý rok pred spustením zbierky hľadáme dobrovoľníkov, z ktorých sa stanú kontaktné osoby a zabezpečia komunikáciu so zariadeniami pre seniorov, šírenie našej výzvy vo svojom okolí, zbierajú krabičky, kontrolujú ich obsah a následne odnesú krabičky do zariadení. V roku 2022 sme ku dňu 1.11. ukončili nábor kontaktných osôb s celkovým počtom 250. Aktuálne pre nás týchto 250 dobrovoľníkov zbiera vo vyše 320 mestách a obciach po celom Slovensku na viac ako 600 zberných miestach. Je pre nás obrovská zodpovednosť splniť počty pre aktuálne zariadenia z nášho zoznamu oslovených zariadení a netrúfame si v tejto chvíli pridávať ďalšie kontaktné osoby. Pre možnosti zapojenia sa v budúcich ročníkoch sledujte našu Facebook skupinu.

Kam sa dostane môj balíček?

Každá KO má uvedené zariadenie pre ktoré robí zbierku. Ak sa stane, že vyzbiera viac krabíc, budeme si medzi sebou krabice posúvať, aby sme mohli potešiť čo najviac zariadení. Prioritne odovzdávame krabice do zariadení pre seniorov alebo pre seniorov v DSS, následne do nemocníc na oddelenia geriatrie alebo dlhodobo chorých, neskôr oslovujeme hospice, a po obsadení všetkých zariadení na celom Slovensku distribujeme zvyšné krabice do samospráv, kde si vedú evidenciu osamelo žijúcich seniorov. V roku 2021 sme rozdali balíčky do 1200 rôznych miest a zariadení.

Musím použiť krabicu od topánok alebo môžem aj inú?

Starí ľudia sú často v určitých veciach ako deti a budú si porovnávať darčeky. Preto je dôležité, aby každý dostal približne rovnaký obsah. Vyhnite sa preto používaniu malých krabíc, napríklad od detských topánok, alebo naopak priveľkých krabíc od čižiem. Vzbudilo by to dojem, že jeden dostane viac a druhý menej. Ak nemáte krabicu od topánok, skúste sa spýtať v najbližšom obchode s topánkami, či by Vám krabičky nedali. Prípadne môžete použiť kupované krabice (majú Pepco, Tedi, Kik) približne vo veľkosti škatule od topánok.

Môžem dať do krabíc aj doma robené výrobky? (Medovník, džem, sirupy atď.)

Doma robené výrobky sú milou pozornosťou, avšak treba myslieť na to, že od momentu keď odovzdáte krabičku a niekto ju dostane, prejde takmer mesiac. Väčšina starkých dostane darčeky až tesne pred Vianocami alebo na Vianoce. Preto myslite na to, aby sa doma robené výrobky dovtedy nepokazili. Taktiež je najlepšie spýtať sa kontaktnej osoby, lebo môžu sa na to pozerať v rôznych domovoch rôzne. V niektorých domovoch vyslovene zakázali doma robené výrobky. Ak ste ich však dali do krabice, kontaktná osoba ju pri kontrole vyberie a odovzdá domovu v taške mimo darčekov. Nevhodné sú trubičky a oplátky, tie sa pri presunoch môžu polámať.

Prečo je nevyhnutná kontrola krabičiek?

Zbierku organizujeme už piaty rok a zo skúseností vieme, že približne 10% odovzdaných krabíc nie je pripravená podľa pokynov a obsahuje nevhodné predmety (viditeľne použité/špinavé kusy oblečenia, tovar po spotrebe, alkohol, sviečky, lieky, zapalovače, atď.). Z bezpečnostných dôvodov je preto nevyhnutné všetky vyzbierané krabice skontrolovať. Nevhodné predmety z krabíc odstránime,  a pokiaľ to je pre DD možné a využiteľné, darujeme ich vedľa v balíčku. Taktiež sa snažíme, aby každá krabica spĺňala určitý štandard, a preto poloprázdne krabice dopĺňame, vyvážime obsah, aby hodnota všetkých krabíc bola približne podobná. Mnohokrát dopĺňame iba kresbičky a pohľadnice od detí, ktoré nám venujú školy a MŠ. Ak ste však nasledovali naše pokyny, nie je sa čoho báť a Vašu krabičku meniť nebudeme. 🙂

Ako mám istotu že sa môj balík naozaj dostane kam má?

Tento projekt robíme už piaty rok vo svojom voľnom čase, venujeme mu stovky hodín spolu so všetkými kontaktnými osobami a krajskými lokálnymi koordinátormi. Robíme to z lásky a úcty k seniorom a najmä preto, aby sme ich potešili. Kto nám nedôveruje a obáva sa, že si obsah krabičky nechávame, nemal by sa zapájať do projektu, ktorý je založený na vzájomnej dôvere a dobrosrdečnosti.

Môžem zbierku podporiť aj finančne? Nestíham prichystať krabičku, ale páči sa mi táto myšlienka.

Organizovanie zbierky v momentálnom rozsahu je už nielen časovo, ale aj finančne náročné. 3 roky sme zbierku organizovali bez akejkoľvek finančnej pomoci, prakticky s nulovým rozpočtom, len spoliehajúc sa na dobročinnosť našich dobrovoľníkov a darcov. To však prestávalo byť únosné, preto sme v novembri 2021 založili občianske združenie Koľko Lásky o.z. pod ktorého záštitou robíme všetko preto, aby sme pre zbierku zabezpečili aspoň najnutnejší rozpočet z dotačných schém a z dobrovoľných príspevkov dobrosrdečných ľudí. Bez toho by sme nemohli v našej zbierke v takýchto rozmeroch pokračovať.

Ak ste sa rozhodli podporiť naše občianske združenie ľubovoľnou čiastkou, srdečne Vám ďakujeme. Naše bankové spojenie je IBAN: SK60 0900 0000 0051 8596 5310 Majiteľ účtu: Koľko Lásky o.z. Do poznámky prosíme uviesť  ‚dar‘ alebo ‚príspevok‘

Pokyny Zbierky

Všetkých, ktorí sa plánujú zapojiť do tohtoročnej zbierky prosíme, prečítajte si a nasledujte tieto dôležité pokyny!

POKYNY ZBIERKY 'KOĽKO LÁSKY' 2022

Dodatočné informácie

SME FIRMA

a chceme sa zapojiť

SME ŠKOLA

a chceme sa zapojiť

SME DD/DSS

a chceme sa zapojiť

Pomôžte nám dostať sa do povedomia ľudí. Vylepte náš plagát na Vašom pracovisku alebo napr. v lokálnych potravinách!

Stiahnite si a zdieľajte naše letáky!

Naša zbierka za 5 rokov v číslach

5

ROČNÍKOV VÝZVY

221 200

DOTERAZ ODOVZDANÝCH KRABÍC

1500

ZAPOJENÝCH ZARIADENÍ

270

DOBROVOĽNÍKOV

Zabaľme do krabičky kus svojho srdca akoby krabička mala ísť niekomu, koho naozaj milujeme.