21 Informácie pre školy a škôlky

Ďakujeme, že máte srdce na správnom mieste a hľadáte možnosti zapojiť Vašu školu alebo škôlku do nášho projektu. A ešte väčšia vďaka, že k láske k seniorom vediete a učíte aj naše deti.
Vzhľadom na pretrvávajúcu pandemickú situáciu žiaľ ani tento rok nie je možné odovzdať krabičky zo škôl a škôlok priamo do zariadení pre seniorov. Je k tomu potrebný medzičlánok – kontaktná osoba, ktorá zabezpečí potrebné karanténne opatrenia a pozná štandardy našej zbierky. Po vyplnení registrácie Vás bude kontaktovať náš lokálny koordinátor (LK) pre Váš kraj, ktorý Vás nasmeruje na príslušnú kontaktú osobu pre Vaše mesto a dohodne si podmienky zbierky (preferencia domova, program, počet krabíc atď.)

AKO SA VIETE ZAPOJIŤ DO NAŠEJ ZBIERKY AKO ŠKOLA? Máte možnosť pomôcť nasledovnými spôsobmi:

 1. Vytvorte spolu s deťmi Vianočné pozdravy a venujte ich najbližšej KO, tá ich použije na doplnenie do krabičiek. Práve tieto ručne maľované obrazy sú pre starkých najvzácnejší dar a tak radi ich majú vystavené na svojich poličkách.
 2. Od škôl by sme v roku 2021 namiesto krabičiek radi vyzbierali láskyplné Mikulášske balíčky – zjednodušenú verziu krabičiek. V každom balíčku by malo byť niečo sladké, niečo na zahriatie (čiapka, šál, ponožky) a niečo od srdca (odkaz, soška, vianočná ozdoba, perníček), zabalené v Mikulášskom sáčku. Takýchto balíčkov môžete venovať akékoľvek množstvo, alebo sa môžete s LK vopred dohodnúť koľko ich nachystáte.
 3. Ak by ste predsalen chceli pokračovať aj v tradícii krabičiek, za každú triedu vo Vašej škole akceptujeme maximálne dve mužské a dve ženské krabice plné lásky, ktoré budú skontrolované a pripravené podľa inštrukcií našej zbierky (t.j. pokiaľ má Vaša škola 9 tried A a B – dokopy 18 tried – môžete nám odovzdať maximálne 36 ženských a 36 mužských krabíc. Prosíme o rešpektovanie týchto pravidiel.
 4. Môžete prichystať sprievodný program pri odovzdaní balíčkov (odporúčame v exteriéri). Možnosti usporiadania sprievodného programu/vystúpenia pre domovy pri odovzdávaní krabíc budú upresnené podľa aktuálnych pokynov COVID automatu v danom regióne, ako aj predpisov RÚVZ a daného zariadenia. 
DÔLEŽITÉ! Po skúsenostiach s predošlými ročníkmi zbierky, máme pre školy tento rok nové podmienky zapojenia sa. Keďže sa nám už počas vlanajšej zbierky podarilo pokryť všetky zariadenia pre seniorov, dokonca niektorých aj viacnásobne, tento rok by sme radi prekvapili starkých v predvianočnom období až DVOMA SPÔSOBMI. Radi by sme Vás preto vyzvali, aby ste pripravili spolu s deťmi prioritne Mikulášske balíčky pre starkých.
V našej zbierke je dôležitá kvalita a nie kvantita. Každá krabička by mala byť výnimočná a zahriať pri srdci svojho príjemcu, ale aj tvorcov. Preto prosím rešpektujte naše pokyny, nezbierajte na školách stovky krabíc, ktoré nie sú vždy pripravené podľa našich pokynov, lebo sa idea zbierky komunikovala sprostredkovane. Vlani boli naše kontaktné osoby zahltené krabičkami zo škôl, z ktorých často po zdĺhavej robote triedenia a kontrolovania ostal len zlomok správne vyskladadných krabíc. Preto je dôležité, aby ste sa spojili s kontaktnou osobou a lokálnym koordinátorom a dohodli si presné inštrukcie zbierky platné pre Vašu školu. Len spoločnými silami vieme vytvoriť z našej zbierky Vianočnú tradíciu a posilniť spolupráce medzi školami a zariadeniami pre seniorov.
 Ďakujeme za pochopenie a rešpektovanie týchto pravidiel, sú opodstatnené pre správne fungovanie systému zbierky. 

Registrácia pre školy

  ČÍM NAPLNIŤ KRABIČKU

  Niečo SLADKÉ: Napríklad keksíky, perníčky, šalviové cukríky, hroznový cukor, DIA kekse, DIA čokoláda, piškóty, plnený croissant, ovocné detské taštičky, detská výživa, krabičkový džúsik, maslové kekse, venčeky, džem, mäkké sušené ovocie, detský nápoj so ,,sosáčikom,, na pitie

  Niečo SLANÉ: Napríklad slané kekse, tyčinky, praclíky, kukuričné chrumky, krekery a pod.

  Niečo TEPLÉ: Napríklad káva, čaj, cappuccino, horúca čokoláda, Melta, Caro

  Niečo MäKKÉ: Napríklad mäkučké ponožky, papuče, rukavice, čiapka, šál, veselé ponožky, textilné kapesníky, malý mäkký uteráčik…

  Niečo VOŇAVÉ: Napríklad sprchový gél, šampón, tekuté mydlo, vlhčené servítky, telové mlieko, sprej, krém na ruky, krém na nohy, krém na tvár, balzam na pery, zubná pasta, corega tablety, toaletná voda, parfum..

  Niečo NA ZÁBAVU: Napríklad krížovky, osemsmerovky, sudoku, časopisy (Slovenka, Život, Žena a život, Napísal život, Zdravie), kniha básní, pekný román, duchovná literatúra, knihy s pozitívnou tematikou, žreb pre šťastie, vlastnoručne napísaný list od srdca…

  Niečo ZO SRDCA: Napríklad kresbičky od Vašich detí, ručné výrobky, prázdne pohľadnice s nalepenou známkou, drobnú vianočnú dekoráciu, soška anjelika, malý vankúšik, nahrievací vankúšik, malý plyšový macko do ruky, náramok na ruku, ruženec, pekná šálka, veselý pohár so slamkou, hrebienok, lapač snov, fotka v rámiku…

  Fotky Krabičky Univerzálne 9

  ČO NEDAŤ DO KRABIČKY!

  • Používanú kozmetiku, drogériu alebo viditeľne nosené oblečenie
  • Otvorené potraviny alebo potraviny po záručnej dobe
  • Čerstvé ovocie a čerstvé potraviny (často sa pokazia kým je krabička odovzdaná)
  • Trvanlivé potraviny vhodné na tepelnú úpravu (napr. cestoviny, polievky, fazuľa, horčica, veci do mikrovlnky atď.)
  • Príliš veľké veci, ktoré zaberú veľkú časť krabice (napr. veľká krabica džúsu, veľké balenie papierových vreckoviek/ toal. papiera, veľká plyšová hračka)
  • Špecifický kus oblečenia (tepláky, sveter, pyžamo- ťažko trafiť veľkosť, keď neviete kto krabičku dostane)
  • Sviečky, zapaľovače, čistiace prostriedky
  • Lieky, alkohol
  • Šumivé rozpustné tablety do vody a rôzne vitamínové doplnky (nepoznáte zdravotný stav náhodného príjemcu, mohli by si ich pomýliť s cukríkmi)
  • Nebezpečné predmety (napr. ostré nožničky, pilníky, vreckový nožík atď.)
  • Zbytočnosti, ktoré Vám doma zavadzajú (napr. rôzne staré sošky, staré dekorácie, staré knihy nezaujímavého alebo pesimistického či hororového obsahu atď.)
  • Nezabalené krabičky vianočným papierom alebo zabalené krabičky vcelku ( nezabalený vrch a spodok zvlášť)
  • Obsahovo nevyvážené krabičky ( plná krabička len jedného kusu oblečenia, plná krabička len čajov alebo priveľa sladkostí či kozmetiky)
  • Mašle a stuhy na vrchu krabice (s krabičkami sa potom zle manipuluje a zle sa ukladajú na seba v obmedzenom priestore našich dobrovoľníkov)
  • Peniaze alebo iné hodnotné veci
  • Prosíme, nepoužívať príliš malé krabice z detských topánok alebo naopak priveľké krabice od dámskych čižiem. Najlepší by bol štandardný rozmer aby mali starkí približne rovnaké množstvo nádielky.