Backup Home

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Vaše otázky naše odpovede

Kde môžem odovzdať môj balíček?

Nájdite si kontaktnú osobu zo zoznamu najbližšie k Vám a dohodnite sa s ňou. Ak KO nie je blízko Vám, môžete svoju krabičku poslať poštou Vami vybranej KO.

Dokedy prebieha zbierka?

Zbierku sme pre rok 2021 predĺžili a prebieha do 6.12.2021. Nájdite si kontaktnú osobu zo zoznamu zberných miest a dohodnite si postup odovzdania. Avšak nie každá kont.osoba zbiera do konca zbierky z kapacitných dôvodov, preto si nenechávajte odovzdávanie na poslednú chvíľu.

Kam sa dostane môj balíček?

Každá KO má uvedené zariadenie pre ktoré robí zbierku. Ak sa stane, že vyzbiera viac krabíc, budeme si medzi sebou krabice posúvať, aby sme mohli potešiť čo najviac zariadení.

Mám spraviť balíček pre muža, alebo ženu?

Každá kontaktná osoba má uvedené koľko balíčkov potrebuje vyzbierať a v akom pomere pre mužov/ženy. Najlepšie je spýtať sa KO aké balíky ešte potrebuje.

Môžem do krabičky dať vitamíny, šumivé tabletky a pod.?

Lieky a vitamíny na pokyn zariadení väčšinou z krabíc vyberáme pri kontrole a darujeme ich bokom v balíčku zariadeniu. Niektorí starkí berú rôzne lieky a vitamíny nemusia byť pre nich vhodný darček, príp. si ich môžu aj pomýliť s cukríkmi.

Prečo treba baliť zvlášť vrch a spodok?

Z bezpečnostných dôvodov balíčky kontrolujeme a prípadne aj prerábame, aby boli rovnomerné a podľa našich štandardov. Starí ľudia sú ako deti, porovnávajú si balíčky. Taktiež dopĺňame kresby a pozdravy od detí, ktoré nám venujú školy alebo iné sponzorské dary (krížovky, drogérie, šperky, a pod.)

Môžem svoju krabičku priamo zaniesť do domova?

Naša zbierka prebieha už štvrtý rok a všetky nami odovzdané krabičky prechádzajú kontrolou u kontaktnej osoby, aby spĺňali naše kritériá a štandardy. Neumožňujeme krabičky odovzdávať priamo v zariadeniach ani za bežných okolností, ale absolútne nie za pandemickej situácie. V zbierke by nastal chaos, nemali by sme prehľad o počtoch a mohlo by sa stať že sa do domova dostane cez takúto krabičku aj nevhodný obsah. Každým rokom cca 10% krabičiek je nevhodných, a tie selektujeme kontrolou.

Ako mám istotu že sa môj balík naozaj dostane kam má?

Tento projekt robíme už štvrtý rok vo svojom voľnom čase, venujeme mu stovky hodín spolu so všetkými kontaktnými osobami a lokálnymi koordinátormi. Robíme to z lásky a úcty k seniorom a najmä preto, aby sme ich potešili. Kto nám nedôveruje a obáva sa, že si obsah krabičky nechávame, nemal by sa zapájať do projektu ktorý je založený na vzájomnej dôvere a dobrosrdečnosti.

Môžem sa zúčastniť odovzdania?

Bohužiaľ nám epidemologická situácia skomplikovala možnosti. Pri odovzdávaní sa budeme riadiť nariadeniami podľa COVID automatu a pokynov RÚVZ v danom regióne. Domovy nám však poskytnú fotky z odovzdávok a často si takto ľudia nájdu svoj balíček na fotkách v rukách štastnej babičky alebo deduška. Môžete do krabice vložiť aj list príp. obálku s Vašou adresou a známkou aby Vám mohli odpísať a poďakovať sa za darček. Nie všetci starkí však vedia držať pero a môže sa stať že odpoveď nedostanete.

Čo do krabice nepatrí?

Používaná kozmetika, drogéria alebo viditeľne nosené oblečenie
Otvorené potraviny alebo potraviny po záručnej dobe
Čerstvé ovocie a čerstvé potraviny (často sa pokazia kým je krabička odovzdaná)
Trvanlivé potraviny vhodné na tepelnú úpravu (napr. cestoviny, polievky, fazuľa, horčica, veci do mikrovlnky atď.)
Príliš veľké veci, ktoré zaberú veľkú časť krabice (napr. veľká krabica džúsu, veľké balenie papierových vreckoviek/ toal. papiera, veľká plyšová hračka)
Špecifický kus oblečenia (tepláky, sveter, pyžamo- ťažko trafiť veľkosť, keď neviete kto krabičku dostane)
Sviečky, zapaľovače, čistiace prostriedky
Lieky, alkohol
Šumivé rozpustné tablety do vody a rôzne vitamínové doplnky (nepoznáte zdravotný stav náhodného príjemcu, mohli by si ich pomýliť s cukríkmi)
Nebezpečné predmety (napr. ostré nožničky, pilníky, vreckový nožík atď.)
Zbytočnosti, ktoré Vám doma zavadzajú (napr. rôzne staré sošky, staré dekorácie, staré knihy nezaujímavého alebo pesimistického či hororového obsahu atď.)
Nezabalené krabičky vianočným papierom alebo zabalené krabičky vcelku ( nezabalený vrch a spodok zvlášť)
Obsahovo nevyvážené krabičky ( plná krabička len jedného kusu oblečenia, plná krabička len čajov alebo priveľa sladkostí či kozmetiky)
Mašle a stuhy na vrchu krabice (s krabičkami sa potom zle manipuluje a zle sa ukladajú na seba v obmedzenom priestore našich dobrovoľníkov)
Peniaze alebo iné hodnotné veci
Prosíme, nepoužívať príliš malé krabice z detských topánok alebo naopak priveľké krabice od dámskych čižiem. Najlepší by bol štandardný rozmer aby mali starkí približne rovnaké množstvo nádielky.

Ako sa môžem stať kontaktnou osobou - v mojom bydlisku nikoho nemáte?

Každý rok pred spustením zbierky hľadáme dobrovoľníkov, z ktorých sa stanú kontaktné osoby a zabezpečia komunikáciu s domovmi, šírenie našej výzvy vo svojom okolí, zbierajú krabičky, kontrolujú obsah a následne zanesú krabičky do domovov. V roku 2021 sme k 10.11. ukončili pridávanie kontaktných osôb, nakoľko ich je už vyše 200. Je pre nás obrovská zodpovednosť naplniť počty pre aktuálne zariadenia zo zoznamu a netrúfame si už pridávať ďalšie. Pre možnosti zapojenia sa v budúcich ročníkoch sledujte našu Facebook skupinu

Musím použiť krabicu od topánok, alebo môžem aj inú?

Starí ľudia sú často v určitých veciach ako deti a budú si porovnávať darčeky. Preto je dôležité, aby každý dostal približne rovnaký obsah. Vyhnite sa preto používaniu malých krabíc napríklad od detských topánok, alebo naopak, priveľkých krabíc od čižiem. Vzbudilo by to dojem, že jeden dostane viac a druhý menej. Ak nemáte krabicu od topánok, skúste sa spýtať v najbližšom obchode s topánkami, či by Vám krabičky nedali. Prípadne môžete použiť kupované krabice (majú Pepco, Tedi, Kik) približne vo veľkosti škatule od topánok.

Môžem dať do krabíc aj doma robené výrobky? (Medovník, džem, sirupy atď.)

Doma robené výrobky sú milou pozornosťou, avšak treba myslieť na to, že od momentu keď odovzdáte krabičku a niekto ju dostane, prejde takmer mesiac. Väčšina starkých dostane darčeky až tesne pred Vianocami, alebo na Vianoce. Preto myslite na to, aby sa doma robené výrobky nepokazili dovtedy. Taktiež je najlepšie spýtať sa kontaktnej osoby, lebo môžu sa na to pozerať v rôznych domovoch rôzne. V niektorých domovoch vyslovene zakázali doma robené výrobky. Ak ste ich však dali do krabice, kontaktná osoba ju pri kontrole vyberie a odovzdá domovu v taške mimo darčekov. Nevhodné sú trubičky a oplátky, tie sa pri presunoch môžu polámať.

Prečo je nevyhnutná kontrola balíkov?

Zbierku organizujeme už štrvtý rok a zo skúseností vieme, že približne 10% odovzdaných krabíc nie je pripravená podľa pokynov a obsahuje nevhodné predmety (viditeľne použité/špinavé kusy oblečenia, tovar po spotrebe, alkohol, sviečky, lieky, zapalovače, atď.). Z bezpečnostných dôvodov je preto nevyhnutné všetky vyzbierané krabice skontrolovať z našej strany. Nevhodné predmety z krabíc odstránime, pokiaľ to je možné a využiteľné pre DD, darujeme ich vedľa v balíčku. Taktiež sa snažíme, aby každá krabica spĺňala určitý štandard, a preto poloprázdne krabice dopĺňame, vyvážime obsah aby hodnota všetkých krabíc bola približne podobná. Mnohokrát dopĺňame iba kresbičky a pohladnice od detí, ktoré nám venujú školy a MŠ. Ak ste však nasledovali naše pokyny, nie je sa čoho báť a Vašu krabičku meniť nebudeme. 🙂

Pomôžte nám dostať sa do povedomia ľudí. Vylepte náš plagát na Vašom pracovisku alebo napr. v lokálnych potravinách!

Stiahnite si a zdieľajte naše letáky!

LETÁK V SLOVENČINE